Skip to content

BEMUTATKOZIK AZ ASSEMBLY: FÓKUSZBAN AZ 5S

A biztonság kifejezést gyakran használjuk a hétköznapokban: alapvető szükséglet, lét- vagy egzisztenciális helyzetekben. A biztonság hagyományos értelemben a baleset megelőzését jelenti, azaz a nem kívánt események bekövetkezésének elkerülését. A safetyre/biztonságra úgy is lehet tekinteni, mint alapvető értékre a munkahelyün- kön, nem túlzás azt állítani, hogy a safety/biztonság a 6. S, amely mindenekfelett áll, és különleges figyelmet kell rá fordítani.

Az 5S+Safety bevezetésével keretbe foglalhatjuk a munkafolyamatok áttekintését, rendszerezését, optimalizálását, a problémák felismerését és megoldását.

Erről fogunk Huszár Vilmos Assembly-folyamatmérnökkel beszélgetni. Köszönöm, hogy elfogadtad ameghívásom, kérlek, hogy járjuk körbe a pozitív gyakorlatot, amely az Assembly területet jellemzi.

A KÖZÖS MUNKA ELEJÉN MI VOLT AZ ELŐZMÉNY, AZ INDÍTTATÁS AZ 5S BEVEZETÉSÉNÉL?

Egységesíteni, szabványosítani szerettük volna a munkaterületeket. Az Assembly egyes területein más-más eszközök, dokumentumok szükségesek a munkavégzés során. Az volt a célunk, hogy területenként, munkakörönként meghatározzunk egy szabványos kialakítást, ami segítségével az operátorok, műszakvezetők is könnyebben végezhetik a munkájukat. Az 5S rendszer bevezetésével kialakítottunk egy rendszert, ami révén könnyen fenntartható, könnyen visszaellenőrizhető lett. Az egyes munkaállomásokon meghatároztuk a szükséges eszközöket, kialakítottunk szabványos layoutokat, amelyek révén könnyen fenntartható az elvárt állapot.

AZ EGYÉRTELMŰEN MEGÁLLAPÍTHATÓ, HOGY A KOLLÉGÁINK RÉSZT VETTEK/ VESZNEK AZ 5S KIALAKÍTÁSÁBAN ÉS A FOLYAMATOS FENNTARTÁSBAN, A TERÜLETEN DOLGOZÓ MUNKATÁRSAINK ÉRTIK ÉS ELFOGADJÁK AZ 5S JELENTŐSÉGÉT?

Igen, a folyamat elején tartottunk egy rövid oktatást, amelyben elmagyaráztuk az itt

dolgozóknak, hogy ez egy hosszú folyamat lesz, a kezdetekben mindenkinek új lesz, új feladatokkal, de a befektetett munka meg fogja hozni az eredményt, és végül egy élhető, mindenki számára könnyen használható rendszer alakul ki. A kezdeti ellenállás szerencsére hamar átfordult támogató magatartásba, mivel látták, hogy könnyebb lesz, ha adott feladatokat mindenki ugyanúgy végez, mindenki megfelelően használja az eszközöket, azokat a kijelölt helyükre teszik vissza. Talán a legjobb példa erre a Vacuum Dry területen kialakított FIFO-rendszer. Itt a kezdeti nehézségeket leküzdve pár hét leforgása alatt sikerült elérni, hogy a feljelölt FIFO-sorokat használva végezzék az operátorok a munkájukat, ezzel megkönnyítve a saját munkájukat és a műszakátadást. Az elmúlt egy évben minden vevőnk kiemelte a körbejárások során, hogy szemmel látható a fejlődés, össze sem lehet hasonlítani a korábbi állapotokkal. Nagyon fontos minden gyártósori dolgozó nyitottsága a rendszer bevezetése és működtetése kapcsán, hiszen nélkülük nem lenne vagy nem lenne optimálisan kivitelezhető. Ezúton is szeretnénk megköszönni a termelési dolgozók segítségét és pozitív hozzáállását!

MEGLÁTÁSOD, VÉLEMÉNYED SZERINT MILYEN ELŐNYEINK SZÁRMAZNAK EGY JÓL MŰKÖDTETETT 5S RENDSZERREL, ÉS MI LENNE EZZEL KAPCSOLATBAN AZ ÜZENET?

Erre készítettünk is egy feliratot, amely kint van a termelésben is. A lényege, hogy az 5S rendszerrel kialakított rendezett, átláthatóbb munkakörnyezet segítségével sokkal hatékonyabban, kevesebb veszteséggel tudunk dolgozni. Minden esetben arra törekszünk, hogy mind a 4 műszak véleményét meghallgassuk, és egy mindenki számára elfogadott folyamat alakuljon ki. A műszakvezetők és az operátorok is nyitottak az újdonságokra, így jól tud működni a rendszer.

MILYEN TECHNIKÁVAL SIKERÜLT ELÉRNI, HOGY NE LEGYEN VISSZARENDEZŐDÉS A TERÜLETEN? AMELLETT, HOGY AZ 5S AUDITOK RENDSZERESEK?

Bevezettük az LPA-auditokat. Korábban is volt heti bejárás az Assemblyn, ahol a műszakvezetők körbejárták a területet, és egy hosszú hétvége során kijavították a talált eltéréseket. Ezt a folyamatot gyúrtuk bele az LPA-ba. Kiterjesztettük 4 szintre. LPA0 – operátori önellenőrzés, amit minden műszak kezdetekor el kell végezni az operátornak. Gyakorlatilag leellenőrzik, hogy a gép és a munkakörnyezet gyártásra kész állapotban van-e, rendelkezésre állnak-e a szükséges eszközök. LPA1 szinten a sori műszakvezetők ellenőrzik a folyamatokat/területeket. LPA2 szinten hetente legalább egyszer a mérnökök és a teamleaderek végzik el az ellenőrzést, LPA3 szinten pedig a menedzserek végzik el az ellenőrzést. A műszakok közti különbségeket sikerül folyamatosan kiegyenlíteni, bevezettünk egy műszakátadó dokumentumot, ebben benne vannak az adott műszak legfontosabb eseményei, az állásidők vagy épp a selejtek, illetve létrehoztunk fényképes jegyzőkönyveket az elvárt állapotról, meghatároztuk, hogy milyen rendezettséggel szabad otthagyni az asztalt.

A TAB WELDING TERÜLETEN LEANFEJLESZTÉS IS FOLYAMATBAN VAN, A VÁRHATÓ MEGVALÓSÍTÁSÁRÓL ÉS ANNAK IDŐPONTJÁRÓL, KÉRLEK, MUTASD BE AZ ELKÉPZELÉSEIDET!

Valóban, szeretnénk egy KAN- BAN-polcot, egy tab előkészítő asztalt megvalósítani, hogy minimalizáljuk az ezzel járó rendezetlenséget, illetve az indokolatlanul sok alapanyagelőkészítést. A fejlesztés révén meghatározott mennyiségű alapanyag lehet majd a TW-gép mellett, biztosítva ezzel a megfelelő sorrendben történő felhasználást, illetve ezáltal a hulladékkezelés is leegyszerűsödik. Ehhez kapcsolódóan a separatorfolyosóra bekészített alapanyagoknál is szeretnénk kialakítani egy olyan elrendezést, ami a mostaninál nagyobb hatékonysággal biztosítja az alapanyagok FIFO-rendszerben történő felhasználását. Hasonló rendszert szeretnénk kialakítani, mint ami már működik az elektrolittemperáló helyiségben.

Kiváló elgondolás, és bízom benne, hogy a megvalósítás már a közeljövőben realizálódhat. A tapasztalat, a jártasság, amit az 5S bevezetése és fenntartása kapcsán megosztottál velünk, példaértékű.

Az 5S mint rendszer egy idő- és kommunikációképes folyamat, amelyet nem szabad siettetni, mert ha nem alapozzuk meg eléggé a bevezetést, akkor a későbbiekben nagy esélye van a visszarendeződésnek.

A tevékenység jellege miatt állandó felügyeletet és rendszeres auditokat igényel. Az egyik legfontosabb tényező az 5S si- keres bevezetése során munkatársaink együttműködése volt, ezt támogatta a gondosan felépített oktatások sorozata. Az 5S működik, ha a munkahelyeken, területeken megvan az elhivatottság, amelynek része a biztonság iránti el- kötelezettség, és ebbe beletartoznak természetesen az egyéni védőeszközök, amelyek arra szolgálnak, hogy védjék munkatársaink egészségét a munka- állomásoknál előforduló potenciális veszélyektől.

Köszönöm Szabó Istvánnak, a terület menedzserének, valamint Huszár Vilmos folyamatmérnöknek, Sörös István g.s. leadernek és természetesen az Assembly terület minden dolgozójának, hogy működtetik az 5S rendszerét!

Ungvári Róbert

Assembly-leankoordinátor