Skip to content

„HA NEM A MEGOLDÁS RÉSZE VAGY, A PROBLÉMA RÉSZÉVÉ VÁLTÁL.”

INTERJÚ- ZACCOMER RUDOLF

Kérlek mutasd be magad röviden, illetve azt,hogy mivel foglalkozol, milyen területen és mióta dolgozol az SKOH-ban?

Zaccomer Rudolfnak hívnak, családos vagyok és van 2 serdülő fiam. 2019 nyarán csatlakoztam az SKOH-hoz, mint Quality mérnök, 1 év után mérnökség vezető, majd 2022-től Quality Manager pozíciót töltök be az SK OH és a BM gyáregységében. Felelősségi területeim a bejövő áruellenőrzés (SQA + IQC + ICP) és a modul gyártás felügyelete.

Magadról, illetve egyúttal a karrier- és életpályáddal kapcsolatban mi az, amit megosztanál az olvasókkal?

Gyerekkorom óta érdekeltek a motorok, az autók, a gépek működése. A műszaki technikum után, Budapesten a Műszaki Főiskolán autógépészként végeztem, majd itt ismerkedtem meg a minőségirányítással, melyből másoddiplomát szereztem. Ez azóta töretlen, mert most már több mint 22 éve dolgozom a minőség-irányítás területén az autóiparban. Foglalkoztam kalibrálással, beszállítókkal, vevőkkel, voltam mérnök, területi megbízott, középvezető. Számtalan beszállítóval és vevővel dolgoztam már együtt, a műanyag fröccsöntéstől a fémmegmunkáláson át az össze-szerelésig.

Előző munkahelyem a Bridgestone Tatabánya volt, ahol Labor felelős voltam. A bejövő áru ellenőrzése, a beszállító kezelés és a gumi keverékek gyártásközi ellenőrzése tartozott hozzám. A sors keze, hogy az SK-ban idővel ugyanezen területek kerültek hozzám. 2019-ben Quality mérnökként kezdtem, majd 1 évre rá Leader pozícióba kerültem, ahol az előbb említett pozíció mellett a Validációs terület is hozzám került erre az időszakra. A cég fejlődésével és növekedésével a szervezeti egységek is átalakításra, összevonásra kerültek, így kaptam bizalmat koreai vezetőmtől Mr. Yoontól és 2022-től az OH valamint BM gyáregység cella és modul IQC+ICP+SQA illetve a VW és az új projekt Ford modul gyártásközi ellenőrzés vezetőjeként dolgozom.

Hol hallottál először az SK On Hungary-ról és tulajdonképpen hogyan kerültél a vállalathoz?

Jelenlegi kollégámtól, Abai Gábortól hallottam az SK-ról, akivel az előző munkahelyen is kollégák voltunk. Pozitív élményeket mesélt a váltásáról, az SK-ról, mely információk felkeltették az érdeklődésemet, így 2019 nyarán megpályáztam és elnyertem a Quality mérnöki pozíciót.

Mik voltak az első tapasztalataid és egybenbenyomásaid a cég kapcsán, illetve az itt töltő idősorán mi változott benned a kezdetekhez képest?

2019-ben, amikor csatlakoztam a céghez, még a konténervárosban volt a bázisunk, hiszen a gyár még építés alatt állt. Akkoriban kezdődtek a gépek telepítése és indultak az első próbagyártások. Nagy kihívást jelentett az új technológia megismerése, valamint a laborok kiépítése. A kulturális és nyelvi nehézségek, koreai leírások-munkautasítások eleinte problémát okoztak, de a koreai trénerek/ támogatók sokat segítettek az elindulásban. Kezdetben a feladataim több területet lefedtek, a beszerzéstől, az emberi erőforrás biztosításától, a berendezések telepítésétől az első darabok teszteléséig. Visszatekintve az elmúlt 4 évre: nehéz, ugyanakkor nagyon sok kihívással és eredménnyel teli évek voltak számomra. Büszke vagyok arra, hogy szinte a nulláról pár év alatt olyan csapatot, rendszert alakítottunk ki, amely mind a külső, mind a belső vevők számára az autóipari (IATF és VDA) követelményeknek megfelel.

Hogy látod a cég fejlődését az itt eddig eltöltött időd során? Mi az, amivel elégedett vagy és mi az, aminek szerinted nagyobb hangsúlyt kellene kapnia vállalaton belül?

A 2018-as alapkőletétel és az első szériadarabok kiszállítása között eltelt cirka 2 év bármely vállalat számára óriási kihívást és növekedést jelent. Minden terület nagyon gyors ütemben nőtt és fejlődött, melynek koordinálása mind a koreai támogatók, mind a magyar kollégák számára megterhelő volt. A folyamatok még kiforratlanok voltak, a kommunikáció pedig nehézkesen alakult a központtal. Ennek ellenére az eddig kitűzött fő célok megvalósultak, de hatékonyabb információáramlással ez könnyebb lett volna.

A másik dolog a cég PR tevékenysége, melyre az első pillanattól nagyobb hangsúlyt kellett volna fektetni. Sajnos kezdetben ez minimális volt és mostanra már sok negatív visszhang terjeng a médiában általánosságban az akkumulátorgyártásról, mellyel rossz szembesülni. Ez nagyon negatív hatással van az új dolgozók felvételére, valamint az SK megítélésére is, azonban tudjuk, hogy a médiában elterjedt negatív hírek többségében alaptalanok. Jó érzéssel tölt el, hogy a csapatomban dolgozók szinte alig változnak, a fluktuáció nálunk minimális. Ennek ellenére én is fontosnak tartom a dolgozói elégedettség növelését és a munkakörnyezet fejlesztését.

A saját fejlődésedet és egyben téged érintő változásokra hogyan tekintesz vissza az SK On-nál?

Az elmúlt, lassan 4 év nagyon mozgalmas volt a cégnél mind a cég fejlődése, az új projektek, mind az én fejlődésem és a folyamatosan változó feladataim kapcsán. Úgy gondolom, hogy a Quality egy olyan osztály, ahol unatkozni nem lehet, mert mindig történik valami, és átfogó ismeretekkel kell rendelkezni a gyár minden területét érintőleg, hogy egy probléma, vagy reklamáció esetén a folyamatokat átlátva megfelelő intézkedéseket tudjunk bevezetni és alkalmazni a társosztályokkal karöltve. Minden nap egy kihívás, egy megoldandó feladat, mely a mi csapatunk esetében a nem megfelelőség detektálása, hogy mielőbb megelőzzük a problémát. Ezt csak folyamatos tanulással, fejlesztéssel, új gépekkel, tesztekkel lehet elérni, mely mindenki számára siker és pozitív visszajelzés. Még rengeteg lehetőségünk van a fejlődésre, mely engem nagyon motivál.

Vannak-e és ha igen, mik a jövőbeni terveid avállalaton belül?

Nekem is hosszútávú terveim vannak a vállalatnál. A mostani évben az elsődleges feladat a Ford elvárásainak megfelelően az SKOH Modulgyártásának a bevezetése, és a kapcsolódó IQC és PQC+OQC laborok kialakítása, a csapat összekovácsolása, tréningezése, folyamatok kialakítása. Hosszabb távon a központtal folyamatban van egy globális minőség-ellenőrzési rendszer, a G-QMS fejlesztése, bevezetése. Továbbá terveink között szerepel az OH és BM egyes szervezeteinek, feladatainak integrálása, mely hatékonyabb és rugalmasabb lehet a jövőben a szervezet számára.

Üzennél esetleg valamit az SKOH/BM-s kollégáknak?

A csapatomnak köszönettel tartozom, az összes technikus, műszakvezető, asszisztens és mérnök kollégámnak, akik kezdetektől fogva itt vannak velem, és erőn felül teljesítve küzdenek meg a napi problémákkal, feladatokkal. Büszke vagyok rájuk, örülök, hogy velük dolgozhatom és az idei évre is sok sikert kívánok a munkájukban, valamint boldogságot, egészséget a magánéletben. Ahhoz, hogy megőrizzük piaci előnyünket a versenytársakhoz képest, az elsődleges szempont az elektromos autózásban a minőségi, problémamentes cellák és modulok. Ezért arra kérek minden munkavállalót, hogy az előírásokat tartsa be, és körültekintően járjon el a munkája során. Zárószóként a mottómmal búcsúznék: „Ha nem a megoldás része vagy, a probléma részévé váltál.”