Skip to content

ILYEN VOLT EGY KÍNAI AKKUMULÁTOR GYÁRBAN

INTERJÚ-SZABÓ LEVENTE

Tavaly  cégünk  egy  kisebb  delegációja látogatott el egy kínai székhelyű, azonban többségében koreai tulajdonú akkumulátorgyárba. A magyar csoport tagja volt Szabó Levente, az SKBM Assembly mérnöke is, aki számára több szempontból is igen maradandó élmény volt az a kilenc nap, amit a távol-keleti ország akkumulátorgyárában tölthetett. Alább Levente igazán érdekes és egyben értékes tapasztalatairól számolt be nekünk a kínai látogatásról.

Pár szóban összefoglalnád kérlek, hogy mióta dolgozol az SK-nál, illetve pontosan mi is tartozik a te felelősségi körödbe?

Az SKBM Assembly-n dolgozok immáron 2021 februárja óta, így lassan három éve, hogy itt vagyok. Junior mérnökként kezdtem a munkát, azonban mostanra már a „junior” eltörlésre került a titulusomból. Kezdetben csak egy gyártósorért voltam felelős, majd ez több sorra bővült, így a gyártási folyamatokat tekintve is a notching-tól kezdve a packaging-ig átfogó képet és egyben tapasztalatot kaptam mindenről. Természetesen ezentúl sok egyéb másba is belekóstol az ember, hiszen egy igen összetett munkakörről van szó.

Nemrég részese volt annak a magyar SK-s csapatnak, mely többnapos látogatást tett Kínában, egy ottani akkumulátorgyárban.

Igen, nagyon örülök, hogy lehetőséget kaptam, melynek hátterében nemcsak az húzódik, amit az előbb is említettem, vagyis, hogy már egy ideje itt dolgozok, hanem hogy ezzel együtt a feletteseim úgy látták, hogy elegendő tapasztalattal rendelkezek. Tudomásom szerint ez volt az egyik meghatározó szempont a csapat összeállításakor, hiszen a többi területről is tapasztalat kollégákkal töltötték fel a kiutazó gárdát.

Pontosan hova mentetek?

Kilenc napra utaztunk el a kínai EVE Power, valamint az SK Innovation közös akkumulátor gyártó céghez, amely az EUE nevet viseli. Abban a gyáregységben, ahol mi tartózkodtunk négy sor üzemelt, míg az újabb részen öt. Az első partnerük a Daimler volt, majd következett a Hyundai, hamarosan pedig a kínai Xpeng-nek is gyártanak majd. A teljes gyártási kapacitásuk 20GWh magasságát jelenti.

Miből állt pontosan az ott tartózkodásotok?

Az odaérkezésünk napja lényegében az akklimatizációról szólt, így a második nap történtek meg a bemutatkozások, cégprezentációk illetve a teszt centerük látogatása. A rákövetkező napok már kimondottan a gyártástechnológia, illetve maga a gyártási folyamat különböző fázisainak

megismerésével zajlott, vagyis elektróda, assembly, formázás és quality. Modul náluk nem volt. Minden kérdésre igen készségesen és precízen válaszoltak. Mindeközben, ahogy az előbb is említettem, megmutatták a termelést, hogy miként zajlik.

Mi volt a látogatás fő célja?

Tapasztalatszerzés, valamint összehasonlítás a mi gyárunkat és az ő gyárukat illetően, hogy miben tudnánk esetleg fejlődni. Mondhatnám úgy is, hogy főleg inkább mi, hiszen az ő gyáruk szinte egyidőben indult az SK On Hungary első gyáregységével. Az látszott, hogy ők előrébb tartanak, így szerettünk volna pár jó gyakorlatot ellesni, valamint természetesen a kapcsolatépítés sem volt mellékes tényező. Itt mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy korábban ők is jártak már nálunk, amikor ráadásul egy ideig csak ők üzemeltettek egy sort. Persze ez nem csupán a szakmai dolgokról, hanem egymás kultúrájának a megismeréséről is szólt egy picit, hiszen tudni kell, hogy ők Debrecenben is terveznek építeni egy gyárat.

Számodra technikai szempontból mik voltak a legnagyobb különbségek az itteni körülményekhez képest?

A fejlesztések, hiszen ezekre a dolgokra ők nagyon nyitottak. Emellett a folyamatok jóval egyszerűbbek és letisztultabbak. PPT-ben például fényképekkel, jóval kevesebb terjedelemben ábrázolnak, amiket természetesen számokkal is alátámasztanak. Másik oldalról a kínaiak gyakorlatilag a munkába nőttek bele, így az, amit dolgoznak, egyúttal becsület kérdése is számukra. Emellett a tisztaságra is rettentő módon odafigyelnek.

Akkor az ő esetükben a munka és magánélet mérlege egyértelműen a munka felé billen?

Igen. Jól mutatja ezt is az a példa, hogy náluk nem igen vannak céges buszok vagy autók, hanem a gyár mellett, a másik utcában sorakoznak a tízemeletes lakóépületek. Az is külön érdekesség volt, hogy náluk többkulcsos adórendszer működik, illetve, hogy egy operátor például hasonlóan keres, mint Magyaroroszágon, a különbség viszont az, hogy Kínában olcsóbban lehet a boltokban vásárolni, ami azonban nem megy a minőség rovására a közhiedelemmel ellentétben.

A technológián túl milyen egyéb, vállalathoz köthető tapasztalatokat szereztél?

Az étkeztető helyiségük mind méretében, mind tisztaságában, mind pedig modernségét tekintve egyszerűen elképesztő volt. Operátortól, technikuson át, egészen a döntéshozó szinting, mindenki ott étkezett. Azt talán mondanom sem kell, hogy az ételkínálat, mely a juttatás része, igen sokszínű volt. Ami pedig szintén egyfajta érdekességként szolgált számunkra, hogy a cégnél volt külön gyermekmegőrző részleg is.

Biztonsági intézkedések (gondolok itt például a gyárba ki/be jutásra) mennyire tudtak nektek újat mutatni?

A telefonok leragasztása ugyanúgy történik, mint nálunk, ami viszont plusz volt, hogy ujjlenyomatot is kellett adnunk, valamint arcfelismerő kamerák hagyják jóvá a kapunyitást. Ez a rendszer addig nem is enged tovább, míg bele nem nézel a kamerába.

Összességében véve mik a te személyes konklúzióid?

Én igen pozitívan csalódtam. Nagyon jó fejek, nyitottak és segítőkészek voltak velünk. Nem csupán a gyárban dolgozó emberek, hanem akikkel cégen kívül a hétköznapokban, egy-egy vásárlás vagy séta alkalmával találkoztunk bárhol. Rettentő nyitott volt mindenki az irányunkba.