Skip to content

EGÉSZSÉG- VÉDELEM AZ SK-NÁL

Sokszor hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy az SHE mozaikszóban a „H” az egészséget képviseli, így az SHE-csapat feladata a cégnél az egészségvédelem.

Idén is szervezünk egészséget érintő kampányokat, ilyen például a tüdőszűrés és a vérvétel. A továbbiakban összeszedtünk néhány információt, amit érdemes tudni ezekről a vizsgálatokról.

GYAKRAN FELMERÜLŐ KÉRDÉSEK!

Milyen fő paraméterekről kap információt az orvosa teljes vérkép vizsgálata esetén?

  • fehérvérsejtek össz. száma, fajtáinak aránya és abszolút értéke
  • vörösvértestek száma, hemoglobin, hematokrit, MCV, MCH, MCHC
  • vérlemezkék száma, méretbeli megoszlása
  • Mivel a vérképben vizsgáltak alapvető információt adnak nemcsak a vérképzésről, hanem értékeik számos kór- képben változnak, ezért gyakorlatilag laborvizsgálat esetén – kevés konkrét kivételtől eltekintve – mindig történik teljesvérkép vizsgálat.

Vérvételre csak éhgyomorral mehetek?

Nem mindig. Attól függ, milyen vizsgálatokat végeztetünk: Minimum 12 órának kell eltelnie az utolsó étkezés óta, ha vércukor- szintet, koleszterint és frakcióit, trigliceri- det, hasnyálmirigy enzimeket (lipáz, amiláz) vizsgálják. Egyéb vizsgálatok esetén, mint például hormonvizsgálatok, tumor-marke- rek nincs jelentősége a koplalásnak.

Igaz-e, hogy azok, akiknél nehéz vért venni, igyanak meg vérvétel előtt egy pohár vizet?

Igen, ebben az esetben érdemes meginni egy pohár vizet (nem cukrosat, nem szén- savasat!) még lefekvés előtt, és egy másikat a laboratóriumba indulás előtt. Egy kicsit felhígítja a vért.

Mehetek vérvételre menstruáció ideje alatt?

Ezt lehetőleg érdemes elkerülni, a vizsgálatok legajánlottabb időszaka a menstruációk közötti középidőszak. Menstruáció ideje alatt az eredmények alacsonyabbak lehetnek az átlagosnál, illetve ebben az időszakban a vizeletvizsgálat is nehezen oldható meg.

Röviden összefoglalva információt szolgáltat többek között:

  • vérszegénységről (ami mindig tünet, keresni kell az okát, így számos kórkép szűrővizsgálata a vérkép)
  • vérzés súlyosságáról (ismételve akár annak dinamikájáról)
  • vashiányról
  • immunfolyamatok okozta vörösvérsejt-pusztulásról
  • tüdőbetegségről
  • csontvelői kórképekről, daganatokról
  • fertőzésekről, vérmérgezésről
  • lázas állapotokról
  • gyógyszermellékhatásról
  • vérzékenységről
  • májelégtelenségről stb.

Tüdőszűrés

Az 1960-as években kötelezővé tették a tüdő- szűrést a lakosság részére, hiszen akkoriban a TBC-s betegek száma igen magas volt. ATBC a tuberkolózis rövidítése, ismertebb nevén: gümőkór, melyet baktériumok okoznak. Ez a betegség cseppfertőzéssel terjed, ahhoz, hogy valaki megfertőződjön egy TBC-s beteggel napi szinten kell találkoznia. A 20. század elején ez a betegség volt felelős a legtöbb ember haláláért, visszaszorításához hozzájárult a védőoltás kifejlesztése és alkalmazása, valamint, az, hogy kiépítettek egy tüdőgondozói hálózatot.

A 30 év felettieknek évente 1 alkalommal tüdőszűrésen kellett megjelenniük, azonban manapság már nem kötelező az embereknek tüdőszűrésre járniuk, hiszen önkéntes alapú, ugyanis a TBC kialakulása már csak szűk embercsoportok esetében jellemző, pl. a társadalom perifériáján élők körében. A szűrést kötelezővé

tehetik olyan esetekben, amikor bizonyos területeken hirtelen több megbetegedés alakul ki. Vannak olyan munkakörök, ahol kötelező részt venni évente ilyen szűrésen pl.: tüdőgyógyászatban dolgozók, utcai szociális munkások, önkéntesek vagy a börtönökben/ fogdákban dolgozók stb.

Erősen ajánlott a szűrés azon személyek részére, akik 40 év felettiek, dohányoznak, cukorbetegek stb. A tüdőszűrések lehetőséget biztosítanak arra, hogy időben felismerjenek egy tüdőrákot, melynek még nincsenek egyéb tünetei. Így a korai felismeréssel megkezdhető a rákos betegség még időben történő kezelése.

Egy tüdőszűrő leletből és az abban megállapított elváltozásokra nem lehet egyből kijelenteni, hogy valaki tüdőrákos, ahhoz kellenek egyéb vizsgálatok, mint pl.: laborvizsgálatok. Érdekesség, hogy a teljes tüdőt nem tudják megnézni, hiszen a szív egy részt kitakar, így az itteni elváltozások nem biztos, hogy láthatóak lesznek.

A munkáltatóknak nem kötelezettségük a dolgozók tüdőszűrését megszervezni/ lebonyolítani. Ez az SK-ban egy „plusz juttatás” a munkáltató részéről, mellyel a dolgozók egészségtudatosságát próbáljuk növelni, hiszen a dolgozóknak nem szükséges a házi orvost meglátogatni, ahonnan beutalóval tovább kell menni a tüdőszűrési állomásra (ez a procedúra több napot is igénybe vehet, ami miatt akár szabadságot kellene kivenni).

Ami jó hír, hogy a tüdőszűrési vizsgálat gyors és fájdalommentes, mely során egyik fontos szervünk egészségi állapotát lehet ellenőriztetni.

Vérvétel

Évente egy alkalommal illik mindenkinek elmennie – még ha nincs semmilyen panasz- és csináltatnia egy laboratóriumi vizsgálatot (teljes vérkép és vizelet- vizsgálat). Ennek fontossága abban rejlik, hogy a vérkép elváltozásaiból következtetni lehet, hogy a szervezetben változások következnek be, melyekre reagálni kell akár további vizsgálatokkal, gyógyszeres kezeléssel vagy csak szimpla életmód- váltással. Egy ilyen vizsgálat során az alábbi problémák derülhetnek ki: pl.: vashiány, fertőzések, vérmérgezés, vérszegénység, májelégtelenség, stb. Egy teljes körű vizsgálat során alapvető ásványi anyagokat, húgysavat, vércukrot, koleszterint mérnek, valamint a vese-, és májfunkciók működéséről is információkat kapunk. Van olyan érték, mely esetében fontos, hogy az utolsó étkezés óta 9-12 órának kell eltelnie, ilyen a vércukor vagy a koleszterin szint. Viszont vannak az úgynevezett hormonvizsgálatok vagy tumor- markerek amikor az étkezés nem befolyásolja az értékeket. A vérvételi napot megelőző napon lefekvés előtt ajánlott egy pohár víz fogyasztása, valamint a vérvétel napján a laboratóriumba indulás előtt is egy pohár vizet igyunk, így a vérünk nem sűrűsödik be. A cukormentes rágógumi is befolyásolni tudja a vércukorszintet, tehát a vizsgálat előtt és közbe ne rágózzunk! Az egész folyamat kb. 15 percet vesz igénybe. A szúrás után, annak helyét 5-10 percig nyomva elkerülhető a vérömleny kialakulása. Amennyiben kialakult a vérömleny hidegtasakkal lehet enyhíteni a fájdalmat, valamint a felszívódást fekete nadálytő krémmel lehet gyorsítani.

Még ha néha a vizsgálatok során érnek is minket kellemetlenségek, érdemes a cég által ingyenesen biztosított vizsgálatokon részt- venni. A jövőben tervezzünk más jellegű egészségvédelmi programokat is szervezni.

Vajtuné Laczik Dóra

SHE Engineer